Tetovanie

Pár slov o tetovaní.

Tetovanie je jedna z najväčších dynamických symbolov vyjadrenia osobnosti človeka.
Už mnoho rokov objavujeme historické záznamy o tetovaniach v rôznych časových obdobiach a na miestach roztrúsených po celkom svete. Záznamy o tetovaniach sú získavané z rôznych historických období a tetovanie nemalo nikdy časovú prázdnotu.


Tatto - znamená v haitskej kultúre slovo "tatau" - značkovať, označovať. Už staré, primitívne kmeňe mali rituálne zvyky, ktoré používali tetovanie nielen k ozdobeniu tela, ale aj ako zdôraznenie svojich výnimočných vlastností, krvavou a bolestivou cestou získaný motiv (obrázek), talizman, ktorý má nositeľa ochrániť pred zlými silami.

Zo starovekých národov mali tetovanie v obľube predovšetkým Gréci a Egypťania, ktorí tetovali otrokov a väzňov. V Japonsku tetovali odsúdených na smrť, aby ich na druhom svete "diabol ľahšie našiel". Hinduisti tetovali svoje deti vedený strachom, že ich v ďalšom životě nepoznajú. Rímania vypaľovali značky na telá otrokov, zajatcov, zlodejov a prostitútiek.

V roku 878 n.l. bolo tetovanie pápežom Adrianom I. zakázané. Aj napriek tomu sa križiacki rytieri na ťaženiach do Jeruzalema nechávali potetovávať rôznymi kresťanskými motívmi, čo im v prípade smrti malo zaistiť pochovanie. Severoamerický Indiáni sa nechávali tetovať, aby dali svojmu spoločenstvu najavo, ktorými výnimočnými vlastnosťami sú vybavení.

Do stredovekej Európy sa tetovanie dostalo s moreplavcami a obchodníkmi, ktorí sa na svojich zámorských cestách nechali tetovať od divochov. Obľuba tetovania pretrvávala predovšetkým medzi námorníkmi, vojakmi, kupliermi, prostitútkami a komediantami. Tetovaním sa zaoberali niektorí remeselníci, ktorí sa časom vypracovali k veľkej zručnosti.

Tetovanie sa používalo vo vojnách pre lepšiu identifikáciu padlých, príslušníci SS mali vytetovanú svoju krvnnú skupinu a runový znak na ľavej hornej časti paže, vezňom v koncentračných táboroch boli tetované vezeňské čísla. Je málo známe, že i traja účastníci jaltskej konferencie boli teovaní: Churchil mal na ruke vytetovanú kotvu, Stalin mal na prsiach lebku a Roosevelt rodový znak. Po roku 1960, kedy bol v USA odvolaný zákaz tetovania (epidémie žlatačky), sa v Amerike a aj v Európe rozmáha tetovanie ako módny trend, na ktorí naväazujú piercing, bodypaiting a branding.

Keby sme dôvody a príčiny tetovania zhrnuli do niekoľkých spoločných bodov, dospeli by sme k nasledujúcim zhodnoteniam. sociálne postanevie

  • svojráznosť, odlišnosť, vyjadere

  • symbol náboženskej vernosti

  • hrdinstvo v bitke

  • sexuálne lákadlo

  • znak lásky

  • označenie skupiny ľudí

  • identifikácia otrokov, väzňov, vyhnancov


Tetovanie a bezpečnosť zdravia

Z hľadiska vzniku šírenia infrekcií v našom štúdiu kladieme hlavný dôraz na bezpečnosť pri tetovaní a sterilitu používaných pomôcok. Všetky používané nástroje prichádzajúce do styku s pokožkou zákazníka su vyrobené z nerezovej ocele a pred každým použitím sú sterilizovné.